Basit Yumurtalık Kistleri

Basit yumurtalık kistleri ?

Basit yumurtalık kistleri çok sık görülür. Çok nadiren şikayete yol açar. Çok nadiren ameliyat gerektirir. Basit yumurtalık kisti, geçirmeyen bir kadın yoktur. 


Basit yumurtalık kistleri neden olur ?

Basit yumurtalık kistleri, NORMAL YUMURTALIK İŞLEVİNİN BOZULMASI nedeni ile olur. Ergenlikten menopoza kadar her ay düzenli adet olur. Düzenli adet, yumurtalıkların doğru çalıştığını gösterir. YUMURTALIK İŞLEYİŞİ VE ADET  KANAMASI ARASINDA MÜKEMMEL BİR UYUM VARDIR. Adetin ilk günü, sağ yada sol yumurtalıktan bir yumurta seçilir. Bu yumurta, diğer yumurtalardan öne çıkar. Ortalama 14 gün, günde 2 mm büyür ve 2 cm olgunluğa ulaşır. Gebelik olmaz ise, yumurtanın çatlayıp ayrıldığı kabuk kaybolur. YUMURTANIN AYRILDIĞI KABUĞUN BÜYÜMEYE DEVAM ETMESİ, BASİT KİSTLERE YOL AÇAR .

 

Basit yumurtalık kistleri kimlerde daha sık görülür ?

YUMURTALIKLARIN DÜZENLİ İŞLEVİNİ GÖSTERMEDİĞİ durumlarda, basit kistler daha sık görülür. EN SIK NEDEN; ADET DÜZENSİZLİKLERİDİR.

 1. Adet düzensizliği olanlarda
 2. Polikistik over sendromu olan hastalarda
 3. Prolaktin, LH hormonu bozukluklarında
 4. Fsh hormonunun yükseldiği, PREMENOPOZ döneminde
 5. Tiroid hormon bozukluklarında
 6. Ailesel olarak sık yumurtalık kistleri olanlarda
 7. Stres, yorgunluk, uykusuzluk ve yumurta çatlama zamanında ağrı kesici kullanımı durumlarında 
 8. Göbek çevresinden hızlı kilo alımı ve hızlı kilo verme gibi durumlarda
 9. Sigara kullanımında
 10. Sadece progesteron içeren doğum kontrol haplarının kullanımınında 
 11. Progesteron içeren spiral kullanımlarında (halk arasında: ilaçlı spiral'')
 12. Meme kanseri tedavisinde Tamoksifen kullanımında

basit yumurtalık kistleri daha sık olur.

 

Basit yumurtalık kistlerinde nasıl şikayetler olur ?

ÇOK NADİREN ŞİKAYETE yol açar. Genellikle rastgele ultrason yapar iken görülür. 

 1. Ağrıya yol açabilir. Kapsülün gerilmesine bağlı kasık ağrısı, ADET AĞRISINDA ARTMA, İDRAR YAPARKEN BASI HİSSİ, merdiven iner-çıkarken, hoplayıp-zıplarken kistin olduğu tarafta ANİ BATMA yada BATMA HİSSİ olabilir.
 2. Kanama olabilir. Kistler hormon salgılayarak; iki adet arasında kanamaya, adet kanamasının gecikmesine ve uzamasına yol açabilir.

 

Basit yumurtalık kistlerinde ultrasonda ne görülür ?

Kist '' yuvarlak ve simsiyah olarak görülür ''. Ultrason tanıda yeterlidir. Kanda gebelik testi yapılarak, gebeliğe bağlı ''korpus luteum'' kistlerinden ayrılmalıdır. Çok nadiren Kanser antijeni 125 ( CA 125)  bakılması gerekir. CA 125 TAHLİLİNİ İSTEMEK, KANSERDEN ŞÜPHELENMEK DEMEK, DEĞİLDİR. CA 125: ishal, akciğer enfeksiyonları, barsak hastalıkları gibi iyi huylu bir çok hastalıktada yükselir. Teratom ve çikolata kist ( endometrioma kisti)' lerinden ayrım için CA125 testi istenebilir.

 

Basit yumurtalık kistleri yumurtalık kanserine yol açar mı ?

Basit yumurtalık kistleri yumurtalığın çalışmasının bir süre akmasının bir sonucudur. YUMURTALIK KANSERİ İHTİMALİNİ ARTTIRMAZ.

 

Basit yumurtalık kistlerinin tedavisi nasıldır ?

Çoğunlukla 6 AY İÇİNDE KENDİLİĞİNDEN GEÇER.  Doğum kontrol hapları da kullanılabilir. Fakat doğum kontrol haplarının kullanımı, kendiliğinden geçme ihtimali ile aynı başarıya sahiptir. 6 ay içinde küçülme olmaz ise CERRAHİ ÇOK NADİREN GEREKEBİLİR. Çoğunlukla; kapalı ameliyat ( laparoskopi ) ile kist, yumurtalığa zarar vermeden çıkarılır. 

 

Basit yumurtalık kistleri adet ile mi atılır ?

Hayır. Yumurtalıklar karın içindedir.Yumurtalıkların, rahim kanalı ve adet kanaması ile yakınlığı yoktur. Yumurtalık kistleri, yumurtalığın içindedir. Her ay yumurtalıkta yeniden bir başlangıç olur. Yeni bir yumurta seçilir, olgunlaştırılır ve tüpe atılır. Bu döngünün tekrar başlaması, kistin yok edilmesini sağlar.

 

Basit yumurtalık kistleri tekrarlar mı ?

Basit yumurtalık kistlerinin oluşma nedeni devam eder ise, kistler tekrar eder. 

ADET DÜZENSİZLİĞİ, POLİKİSTİK OVER SENDROMU, SİGARA KULLANIMI, HORMONAL BOZUKLUKLARDA, YUMURTALIK KİSTLERİ TEKRAR EDER.

 

Basit yumurtalık kistlerinin tekrar etmemesi için ne yapılmalıdır ?

Neden bulunmalıdır. Neden bulunur ise, tekrar etmesine engel olunur. Tiroid hormon bozukluğunda, endokrin bölümü tarafında takip ve tedavi uygulanır. Prolaktin yüksekliğinde, prolaktin yani süt hormonunu düşürmek için ağızdan alınan bir  ilaç tedavisine başlanır. Adet düzensizliği, hormon bozukluğu ve polikistik over sendromunda adet düzeni sağlanmalıdır.

 

BASİT YUMURTALIK KİSTLERİ, YUMURTALIĞIN NORMAL İŞLEVİNİN KISA BİR SÜRE BOZULMASININ SONUCUDUR. çoğunlukla şikayete yol açmaz ve kendiliğinden geçer. TEKRAR ETMEMESİ İÇİN, MUHTEMEL NEDEN SORGULANMALI VE TEDAVİSİ VERİLMELİDİR.