HPV Aşısı

Human papilloma virüs nedir? HPV nasıl bulaşır? HPV tedavisi nedir?

Human papilloma virüs; insan siğili demektir. İnsanda bulunan 140 tipi vardır. İçerisinde bulunan nükleotid zincir farklarına göre ayırım yapılır. HPV' nin insana bulaşması için kesinlikle temas gerekir. Hpv nin temas yolu ile ulaştığı hastada ancak cildinde hasar, kesi yada gözle görülemeyen bir cilt yarığı var ise HPV dokudan geçebilir. Bu koşullar yok ise temas olsa bile HPV kişiye geçemez. HPV'nin geçtiği 10 kişiden 9' u bağışıklık sistemi sayesinde kurtulur.

Bağışıklık;  bölgesel olarak salgılan bazı salgılar ve hücrelerdir. Bağışıklık sisteminin iyi çalışması; sağlıklı beslenme, yeterli ve kaliteli uyku, stressiz yaşam ile sağlanır. Bağışıklık sistemini zayıflatan grip ve bazı hastalıklarda HPV geçişine neden olur. HPV vücuda temas yolu ile geçtikten sonra sadece 10 kişiden 1' inde kalır. Ve bu süreçten sonra bazal membran dediğimiz alt tabakada sessizce bekler. Bu süreçten sonra HPV' yi vücuttan atacak hiç bir tedavi yoktur. 

 

HPV bulaştığında hemen etkisini gösterir mi?

HPV' nin bu bazal membranda bekleme süresi 3 ay ile 20 yıl arasında olabilir. Kişinin bağışıklığı bozukluğu zaman ortaya çıkar ve vücutta tuttuğu bölgeye göre bulgular ortaya çıkarır.

 

  • Elde, kolda, tüm vücutta çıkan siğiller kanser yapar mı?
  • Siğil tedavisi nasıldır?
  • Siğil tedavisinden sonra, tekrar siğil çıkar mı?
  • Siğilin kesin tedavisi var mıdır?
  • Siğili olan hastalar rahim ağzı kanseri için daha yüksek riske mi sahiptir?

HPV 6 ve 11, düşük risk gubundandır, tüm vücutta ciltte yerleşebilir. Bazal membranda sessiz kalır. Bağışıklık çöktüğünde cilt yüzeyine çıkıp karnıbahar görüntüsünde siğillere yol açar. Bu tamamen kozmetik bir görüntü bozukluğudur. Çok fazla olması HPV' nin ilerlediğini göstermez. Siğiller çıktığında verilen krem, lazer, yakma, dondurma tedavileri tamamen kozmetik açıdandır. HPV' yi yok etmez. HPV 6 ve HPV 11' in yol açtığı siğiller kansere yol açmaz. Çünkü bu iki virüsün içinde E6 ve E7 denilen, dokuların kansere dönüşmesine yol açan proteinleri yoktur.

Sonuç olarak; HPV 6 ve HPV 11' e sahip hastalar rahim ağzı kanseri için normal hastalar ile aynı riske sahiptir.

 

HPV neden rahim ağzı kanseri yapar? 

HPV 16 ve HPV 18 E6 ve E7 proteini içerdiği için, bulunduğu dokuların kansere dönüşmesine yol açar. HPV 16, 18 ve diğer yüksek riskli HPV tipleri rahim ağzını tercih eder. Diğer dokulardan farklı olarak, rahim ağzında metaplazi dediğimiz bir döngü olur. Bu döngü; rahim ağzında özel bir bölge olan transformasyon zonunda meydana gelir. Metaplazi; genç hücrelerin olgun hücrelere dönüştüğü bir geçiş döngüsüdür. Burada hücreler ne kadar çok genç basamakta kalırsa, o kadar güçsüz ve duyarlı olur. Rahim ağzının bu hassas olduğu metaplazi dönemi; ergenlik çağı ve gebeliğin ilk aylarıdır. Sonuç olarak; ne kadar genç cinsel ilişki başlar ise o kadar HPV bulaşma riski artar. 

 

HPV aşısı ne demektir? HPV aşısı nasıl hazırlanır?

Hücrelerimiz bir mikrop yada zararlı bir dış etken ile karşılaştığında kendini korumak için bir cevap verir.T hücreleri, largenhans hücreleri gibi savunma hücreleri artar ve bazı maddeler salgılar. Buda iyi çalışıyor ise hücre kendini korur. Hücreler bu mikropla ikinci kez karşılaştığında hiç zaman kaybetmeden, cevap verir. Çünkü; bu savaşçı hücreler hala hazırda bekliyordur. Bizde bu cevabı aşı hazırlarken kullanıyoruz. Mikrobun dışında onun vücut tarafından tanınmasına yol açacak kabuğu iyice tanıyoruz. Ve aynı kabuğu, bazı hücrelerden yapay olarak oluşturuyoruz. Vücut bunu mikrop olarak tanıyor ve o mikroba karşı verdiği cevabın aynısını veriyor. Ve bu koruyucu cevap ömür boyu vücutta kalıyor. Vücuda gerçek bir HPV girişi olduğunda, vücut hemen hazır cevabı gönderiyor. Bu şekilde; HPV' nin vücuda giriş kapısını kapatmış oluyoruz.

 

HPV aşısı kaç dozdur? HPV aşısı ne kadar etkindir? HPV aşısı kaç yaşında yapılmalı?

HPV aşısı; HPV' nin hiç bulaşmadığı dönemde yapılır ise % 100 etkili olur. Bu dönem; ilk cinsel ilişki başlamadan öncedir. 9-26 yaş arası her genç kıza 6 ay içinde 3 doz yapılmalıdır. Kalıcı HPV enfeksiyonları üzerine %100 etkilidir. 

 

HPV aşısından sonra siğiller tamamen mi kabolur?

2 çeşit HPV aşısı vardır. Gardasil; HPV 6,11, 16 ve 18' e karşıdır. Bu aşı yapılmadan önce; HPV 6 ve 11' e bağlı aktif siğiller çıkıyor ise; bu siğillerin çıkma sıklığı azalır. 

 

HPV aşısı neden bu kadar önemlidir ? HPV aşısından sonra smear testi yaptırmalımıyım ?

Rahim ağzı kanserinin %90' dan fazlasının nedeni HPV' dir. Bu yüzdeliğinde %90 dan fazlası HPV 16 ve 18' e aittir. Aşıların her ikiside yüksek riskli ( kansere yol açabilen) HPV virüslerinden sadece HPV 16 ve 18' e karşıdır. Diğer 16 yüksek riskli HPV virüsüne karşı değildir. O nedenle HPV aşısından sonra SMEAR ( rahim ağzı kanser tarama) testleri aynı şekilde uygulanmalıdır.

 

HPV aşısını ne zaman yaptırırsak en etkin olur?

Eğer 26 yaşın üstünde; hiç cinsel ilişki yaşamadı iseniz; HPV aşınızı, ilk cinsel ilişkiden önce yaptırırmalısınız. Etkinlik yine % 100 olacaktır.

 

HPV testi pozitif olduğunda, HPV aşısı yapılır mı? HPV aşısı, HPV' yok eder mi?

HPV testinizde ( rahim ağzından sürüntü alınarak yapılan; basit bir test); HPV 16, 18 yada yüksek risk grubundaki HPV' ler varsada HPV aşınızı yaptırmalısınız. Sahip olduğunuz HPV' ye ait bağışıklığınız 8 kat artacaktır. Fakat tedavi edici değildir. 

 

Kaç yaşına kadar HPV aşısı yapılır ?

Cinsel ilişki başladıktan sonra HPV aşısı yaptırmak % 100 etkin değildir. Fakat aşı bağışıklık sistemini 8 kat kuvvetlendireceği için 9-55 yaş arası her kadın yaptırmalıdır. Smear takiplerine yıllık devam etmelidir.

 

HPV aşısının yan etkileri nelerdir?

Aşı; koldan ince bir subkutan iğne ile yapılır. 1-5 günler arası; hafif ateş, halsizlik, kas ağrısı yapabilir.

 

HPV aşısının etkinliği azalır mı? 

HPV aşısının içerdiği maddelere karşı vücut tarafından oluşturulan koruyucu cevap azalsada; Hpv aşısının etkinliği azalmaz.

 

Rahim ağzı kanseri - HPV ilişkisi ?

Rahim ağzı kanseri meme kanserinden sonra kadınlarda ikinci sık kanserdir. % 90' ın üstünde HPV' ye bağlıdır. Rahim kanserine oranla; rahim ağzı kanseri çok daha genç yaş grubunu etkiler.Bu nedenle HPV aşısı çok önemlidir. İlk cinsel ilişkiden önce yapılması; % 100 etkinlik sağlar. Fakat smear takibine devam edilmelidir. Cinsel ilişkiye başlamış olsada 26 -55 yaş arasında tüm kadınlara da HPV aşısı öneriyoruz.