Vajinal Estetik

Vajen?

Vajen; 8-9 cm uzunluğunda, idrar kesesi ve kalın barsak arasında, elastik ve genişleyebilen bir organdır. Vajen anotomik olarak en alttaki iç dudaklar ile rahim ağzı arasındaki kendine has eğimi olan bir organdır.

Vajen dokusu onu örten bir mukoza, onun altında kas ve fibröz bir fasyadan oluşur. Mukozada ruga dediğimiz katlantılar vardır. Vajenin dış 3 cm' lik kısmında istemli olarak çalışan bir sfinter vardır. Vajende cinsel hazı sağlayan kısım vajenin derini yani üst 3 cm' lik kısımdır. 
 

Vajinoplasti neden bu kadar önemli oldu? 

Günümüzde estetik ameliyatlar artmaya devam ediyor. Güzellik insanlara özgüven katar. Özgüven mutluluk, başarı getirir.Kadınlar cinsellikten konuşmaya başlayabildi. Kadın;  cinsellikte özgüveninin  görsellikle sağladığını farketti. Özgüven olmayınca çekinme, utanma duygusu cinsel hazzı çift taraflı azaltır. Cinsel organ estetik olarak güven verirken, cinsellik kadın ve erkeğin enerjisini yükseltir. Vajinoplasti diğer estetik ameliyatlardan farklı olarak; iki kişiyi olumlu olarak etkiler.Kadına estetik açıdan özgüven katar, hem kadın ve hem erkeğin cinsel hayatlarını düzelterek iki kişinin de enerjisini yükseltir. 

 

Vajen neden genişler ?

Vajen dokusu; geçirilmiş cerrahi, doğumlar ve yaş ile birlikte 3 tabakasında değişikler meydana gelir. Mukoza dediğimiz muayenede gördüğümüz en sütteki tabakada ruga katlantıları silinir. Mukoza gevşer. Mukoza altındaki, muayenede görmediğimiz fakat dokunarak hissetiğimiz alt tabaka; kas ve fibröz bir tabaka olan fasyadır. Zamanla bu kas ve fasyadaki zayıflık ve hasar vajende genişlemeye yol açar. 

 

Vajinoplasti (Vajinal Estetik) nedir ?

Genişlemiş olan vajenin estetik ve fonksiyonel olarak düzeltilmesidir.

 

Vajinoplastinin avantajları nelerdir ?

Vajioplastide vajen alt 3 cm lik kısmındaki düzeltmeler estetik olarak güzellik katar. Jinokoloji masasına oturur poizsyonda iken vajen açık gibi görülmez. Bu estetik düzlelme, cinsellikte özgüven katar. Vajenin rahim ağzına yakın kısmındaki düzeltmeler vajende darlık yapar. Cinsel hazzın asıl karşılıklı hissedildiği yer bu üst kısımdır. Burada kas ve fasya destekli vajinoplasti sonrası cinsel haz artar. Vajioplastinin fonksiyonel sonucunu; en üst 3 cm' e yapılan cerrahi sağlar. 

 

Vajen kimlerde yada hangi durumlarda daha çok genişler ?

  • 2' den fazla doğum yapmış olanlarda
  • Zor doğum öyküsü olanlarda
  • İleri yaş ( tüm vücutta kollajen azalması,vajen dokusundaki kollajeni de azaltır. Kas ve fasya desteği kalkar )
  • Menopoz (kadınsal östrojen hormonlarının ( östrojen ) vajen üzerindeki desteği kalkar )
  • Geçirilmiş çok fazla sayıda cerrahiler ( küretaj, rahim ağzı için sık yapılan işlemler )
  • Genetik yatkınlık
  • Kollejen dokusunun genetik olarak kuvvetli olmaması
  • Hızlı kilo verme
  • Sigara

 

Vajen genişlemesi nelere yol açar ?

Vajende genişleme; sadece estetik bir kayıp olabilir. Jinekolojik masadaki gibi bir pozisyon alındığında, vajenin açıkmış gibi olan görüntüsü kişiyi rahatsız edebilir. Cinsel ilişkide güvensizliğe neden olabilir. Cinsel ilişki esnasında penisin tam kavranmamasına yol açar. Bunun sonucu olarak; çift taraflı olarak cinsel haz yüzeysel olarak yaşanır. Cinsel hayat bozulur. 

 

Vajen estetiği kaç yaşında yapılabilir ?

18 yaşın üstünde, bakire olmayan her kişi yaptırabilir.

 

Vajen estetiği öncesi neler yapılmalı ?

Muhakkak eş ile birlikte ön görüşme yapılmalı. 

 

Vajen estetiği sonrası normal doğum yapabilir miyim ? normal doğum sonrası tekrar vajinoplasti gerekir mi ?

Vajinoplasti sonrası normal doğum yapılabilir. Normal doğum olsada/olmasada ileri yaşlarda yada menopozda östojen desteğinin kalkması ve kollojen kaybı nedeni ile vajen bir miktar genişler.

 

Vajinoplasti (Vajinal Estetik) sonrası cinsel ilişki yasağı ne kadardır ?

Vajinal estetik sonrası cinsel ilişki yasağı ortalama 6 haftadır. 

 

Vajinoplastinin avantajları nelerdir ?

Vajinoplasti (Vajinal Estetik) sırasında mukoza tamiri yapıldığı ve vajen daralttığı için cinsel haz arttar. Cinsellikte özgüven artar. Vajenin alttaki kas tabakasının ve fasyanın desteği sağlandığı için idrar ve barsak işlevine katkıda bulunur. Kronik bir kabızlık var ise geçer. Ameliyat öncesinde; idrar sonrası bir miktar idrar, idrar kesesinde kalıyor ise bu geçer. Dolayısıyla idrar yolu enfeksiyonu azalır. 

 

Vajinoplasti (Vajinal Estetik) öncesi neler yapılır ?

Genel anestezi altında yapıldığı için 6-8 saat açlık gerekir. Hmeogram, kanama zamanı, rutin biyokimya ve kan grubu tetkikleri yapılır. Rahim ağzı enfeksiyonu var ise ameliyat tedavi sonrasına ertelenir.

 

Vajinoplasti (Vajinal Estetik) sonrası ne zaman banyo yapılır ?

3 gün banyo yapılmaz. Ayakta duş önerilir. Dikişlerin ulaşılabildiği yerlere ovalama yapılmaz. 

 

Vajinoplasti (Vajinal Estetik) sonrası nelere dikkat edilmeli ?

6 hafta cinsellik ve masturbasyon yasaktır. 6- 8 hafta yüzme önerilmez. Ameliyat sonrası 3. günde normal sosyal ve çalışma hayatına dönülür. Ped kullanımı önerilir.  En önemlisi yara yerini temiz tutmaktır. Vajinoplasti için en önemli risk yara yeri enfeksiyonudur. Verilen antibiyotik kullanılmalıdır. Vajene lavaj şeklinde batikon sıkılması önerilir. Tuvalet sonrası önden arkaya dikkatlice temizlik yapılır. Kabızlık önerilmez. 8 hafta bisiklet, motosiklete binmek, ata binmek, bacakların açarılarak çok fazla gerildiği spor yapmak uygun değildir.

 

Vajen için yapılan egzersiz ?

Vajenin arka tarafındaki mukozanın altında levator kasları vardır. Bu kasları doğum sonrası 2-6 haftalar arası ve yaş ile birlikte kuvvetlendirmek gerekir. İdrarı tutuyor- bırakıyor şeklinde yapılır. Önce 2-3 saniye olarak başlanır. Sonra 20 saniye ve günde 50 tekrara kadar çıkılır.

 

Vajinoplasti yerine lazer uygulamaları ?

Lazer vajendeki kollajen desteğini sağlar. Zamanla vajenin eski kuvvetine ulaşması hedeflenir.

 

Vajinoplasti ne kadar sürer ?

Ortalama 30-45 dakika arası sürer. Ek olarak labioplasti, kliteroplasti yada eski doğum yırtıklarının ( epizyotomi) düzeltilmesi istenirse bu süre uzar.

 

Vajinoplasti nasıl yapılır ?

Genel anestezi ile yapılır. Hasta jinekolojik masa pozisyonunda hazırlanır.Cerrahi alan temizliği yapılır. Labium dokuları yanlara asılır. Vajen batikon ile yıkanır. Vajenin mukoza tabakasından insizyon açılır. Bu insizyon basamaklı olarak rahim ağzına kadar uzatılır. Alttaki kas ve fasya dokusuna destekleyici dikişler koyulur. Bu dikişler zamanla fibröz bir doku cevabı oluşturur. Bu fibröz doku kaybedilen kas ve fasyanın hem desteği olur hemde vajen dokusunun elastikiyet kaybını yerine koyar. Elle barsak aralıklı olarak kontrol edilir. Barsak ve vajen arasındaki doku çok inceldiği için dikiş atarken barsağa atmamaya dikkat edilir. Destek sütürlerinden sonra vajenin olması istenen genişliğine karar verilir. Mukoza tabakasının fazla olan kısmı çıkarılır. Rahim ağzından başlayarak önce devamlı, son 3 cm' de tek tek olmak üzere dikiş atılır. Pansuman yapılarak cerrahi sonlandırılır.

 

Vajinoplasti (Vajinal Estetik)' deki riskler nelerdir ?

En fazla rastlanan risk barsak yaralanmalarıdır. Vajen ve barsak arasındaki mesafe çok az olduğu için dikkat edilmelidir. Barsağa dikiş atmamak için, sol el işaret parmağı barsakta olmalıdır.

İkinci en fazla risk; cinsel ilişki başlangıcında ağrıdır. Nedeni; alt 3 cm' lik kısmın çok daraltılması yada alt 3 cm' lik kısma tek tek yerine devamlı dikiş atmaktır. Girimi çok fazla daraltmak cinsel hazzı arttırmaz. Çünkü cinsel haz; yüzeyde değil, derinde ( vajenin rahim ağzına yakın kısmında) hissedilir. 

 

Vajinoplasti (Vajinal Estetik) sonrası riskler nelerdir ?

En sık karşılaşılan risk yara yeri enfeksiyonudur. 6-8 haftalık cinsel ilişki yasağı, banyo kuralları, yüzme yasağı ve hijyene dikkat edilirse bu risk yaşanmaz.

 

Vajinoplasti (Vajinal Estetik) ortalama 6 ay sonra vajen eski haline döner mi ?

Yaptığımız cerrahide sadece fazla mukozayı kesip çıkarır isek, 6 ay sonra vajen tekrar gevşer. Muhakkak alttaki kas ve fasyayı desteklemek gerekir. 

 

Vajinoplasti (Vajinal Estetik) sonrası cinsel birlikteliğin başında neden ağrı olur ?

Cinselliğin başında olan ağrıya giriş disparanosi denir. Vajinoplasti sonrası sadece vajenin dış 3 cm lik kısımda daraltma yapılır ise; bu durumda karşılaşılır. Gereksiz fazla daraltma ve yanlış dikiş uygulamaları buna neden olur.